Martina: “Opravdu to není o vůli”

Ráda bych se s Vámi i já podělila o svůj příběh. Není nijak ojedinělý, dost možná se v něm najdete, možná Vám pomůže vidět cigarety trochu jinak.

Děti přirozeně ví, že kouření je ŠPATNĚ

Pokaždé, když slyším na semináři klienta říkat: “Moje děti nenávidí kouření, ty nikdy kouřit nebudou!”, vzpomenu si na udivený výraz mého tatínka, když mě poprvé viděl sedět v kuchyni u digestoře s cigaretou. Také byl přesvědčený, že já nikdy kouřit nebudu. Celé dětství jsem jeho i mamku za to kritizovala. Nenáviděla jsem cigarety, ten smrad. Jako malá jsem nechápala, proč mi maminka nekoupí čokoládu, ale cigarety si koupí. Tehdy jsem nevěděla, že ona ty cigarety POTŘEBOVALA, ale věděla, že já se bez čokolády nějak obejdu. Já jsem zase VĚDĚLA, že NIKDY kouřit nebudu.

VZOREC CHOVÁNÍ

Začala jsem kouřit v létě před svými 18 narozeninami. Na mou dobu to bylo pozdě. Chodila jsem při škole na brigádu do jedné picerie, a mé kolegyně kuřačky si odbíhaly celý den na cigárko na dvůr. Vždycky odcházely nervózní a vracely se spokojené. A to byl vzorec chování, který jsem znala z domova. Moji rodiče také byli nervózní, když nemohli kouřit, a nejblaženější s cigaretou v puse. A jelikož to tak pěkně dávalo smysl, pochopila jsem, že abych byla taková klidná a spokojená jako mé kolegyně, musím si zapálit. Pamatuji si jak blaženě vypadaly když doběhly na dvorek a poprvé si potáhly. To mě okouzlilo. Netušila jsem, že jsou závislé na droze a jako každý narkoman si užívají jak jim droga proniká do těla. Začala jsem to zkoušet také. Moc to nešlo, hodně jsem kašlala, byla jsem jako děcko slabá na průdušky.

Trvalo mi 3 dny, než jsem byla schopná šlukovat. Ale ta blaženost byla neskutečně motivující, chtěla jsem se umět tak dobře uklidnit jako moje kolegyně, tak jsem to překonala. Po třech dnech trápení, kdy se mi moje plíce zoufale snažili dát najevo, že dělám velikou hloupost, jsem konečně kouřila a nedusila se. Za týden jsem hrdě všude vytahovala z kabelky svou krabičku Davidovek.

25 let mladá, 40 cigaret denně, někdy i 60

Uběhlo pár let a já jsem kouřila 40 denně, v krušnějších dnech i 60. Pracovala jsem jako hlavní účetní a taková měsíční uzávěrka znamenala 12 hodin práce a 60 cigaret denně. Kouřila jsem permanentně. Nebyla jsem schopná vytočit telefonní číslo, aniž bych si zapálila. Zachvacovala mě panika, kdykoli jsem měla méně než 10 cigaret v krabičce.

Když jsem byla jednou opravdu hodně nemocná se zánětem průdušek (troje různá antibiotika za 3 týdny, horečky 3 týdny v kuse), stále jsem se snažila kouřit. Každé ráno jsem to šla na balkón zkusit, a každé ráno jsem několik minut brečela bolestí na hrudníku po jediném potažení. Nakonec jsem skončila v nemocnici, kde se mi díky lékům za pár dnů ulevilo a třetí den jsem seděla pod oknem infekčního oddělení a kouřila jsem. Konečně jsem si mohla zakouřit. Vnímala jsem to jako projev toho, že už jsem zdravá, že konečně mám dost zdravé plíce. Však kuřáci často říkají “byl jsem tak nemocný, že jsem ani kouřit nemohl”. Dneska si čtu tato svoje slova a nevycházím z údivu.

Přestat silou vůle jsem zkusila jednou nebo dvakrát, ale na rozdíl od jiných, kteří vydrželi dny, týdny nebo dokonce měsíce, já vydržela tak do oběda, celé dopoledne jsem jedla a byla jsem nervózní jak drahej pes. Kolem oběda už jsem nebyla schopná fungovat. Velmi rychle jsem si urovnala, že jsem slaboch a smířila jsem se s tím, že prostě budu kouřit. “Vždyť moji rodiče kouří tolik let a jsou živí.” Odmítla jsem se tím trápit.

Když jsem žila v zahraničí, kouření tam už tehdy bylo mnohem více nežádoucí než v Čechách. V bance kde jsem pracovala, se chodilo kouřit ven do takové prosklené kukaně vedle budovy, vypadala jako přístřešek pro nákupní vozíky. Někdo to dobře vymyslel, bylo do ní vidět. Kouřit chodili asi 3 lidé z celé budovy, ačkoli kuřáků bylo mnohem víc, ale styděli se jít si tam stoupnout. Stejně jako já. Takže jsem zjistila, že dokážu skoro celý den nekouřit, pokud se dostatečně stydím. Samozřejmě jsem po práci přijela domů, sedla na zahradu a vykouřila klidně 5 cigaret za sebou.

EASYWAY, léto 2006

Věděla jsem, že sama přestat kouřit nedokážu. Celý svět tvrdí, že přestat kouřit se dá jedině když opravdu chcete a máte dostatek pevné vůle. Já jsem opravdu chtěla, ale pevnou vůli jsem nikdy neměla. Takže podle toho, co tvrdí celý svět, kuřáci i nekuřáci, byl se mnou amen. Věřila jsem, že pokud někdo vymyslí nějaké kouzlo, zázračnou metodu jak přestat kouřit, já budu jediná, na kterou nebude fungovat. A pak jsem narazila na Easyway. Moje první reakce byla: „Jasně. Snadno a rychle. Tady si někdo myslí, že jsem úplně pitomá.“ Byla jsem si jistá, že to NEMŮŽE fungovat, ale pro klid svého svědomí jsem to musela zkusit. Abych si mohla říct, že jsem pro to udělala všechno.

SVOBODA!

Ze dne na den jsem byla nekuřák. Bez trápení, odříkání, strachu, abstinenčních příznaků. Naopak, cítila jsem se tak svobodně, čistě, že jsem tomu ještě pár dnů nevěřila. “Já opravdu nekouřím?!” Čekala jsem potíže, a oni nikde. Samozřejmě, že jsem si na cigarety párkrát vzpomněla, když něco děláte 40x denně 10 let, bylo by divné, kdybyste ze dne na den zapomněli. Ale každá taková vzpomínka znamenala jediné: “Už si nemusím zapálit!” Není to součástí mě. Není to moje identita, jak jsem si kdysi myslela. Byla to hloupost, kterou jsem dělala dlouho a pečlivě, až se stala součástí mé reality, ale já ji mohu změnit. Nemusím trpět, nic hrozného se mi nestane. Naopak. Každá taková situace byla příležitost zaradovat se, že už nemusím. A aniž bych si to tehdy uvědomovala, něco ve mně sílilo pokaždé, když jsem si nezapálila. Bylo to snazší a snazší, až jsem zapomněla.

Nějakou dobu jsem tomu úplně nerozuměla, ale během prvních pár dnů jsem se cítila, jako by nade mnou někdo pomalu rozsvěcel světlo, až bylo úplně jasno a já jsem si konečně připustila, že nekouřím. Že mi to nechybí, že jsem úplně v klidu.
ŽE JSEM NEKUŘAČKA.

V situacích, v nichž jsem dříve kouřila, jsem se radovala, že jsem schopná fungovat bez cigaret. Že nemusím počítat cigarety, plánovat zastávku v trafice, vymýšlet kam půjdu kouřit, čistit si milionkrát denně zuby, aby to ze mě netáhlo. Když jsem viděla kuřáka, viděla jsem svou minulost. Začala jsem si uvědomovat, že i on, kouří, protože musí. Ale jako kdysi já si namlouvá, že kouří, protože chce, protože mu to chutná. Když mi někdo nabídl cigaretu, poslouchala jsem s obrovskou hrdostí sama sebe jak říkám:

“Ne, díky, já nekouřím.”

Stačí se vrátit pár odstavců zpět, abyste přesně v tento moment pochopili, proč někteří lidé říkají, že Easyway je zázrak. Není, ale je snadné to tak vidět.

Úžasné je, že ten radostný pocit, že jste svobodní, a úleva, že nemusíte ubližovat svému tělu, se nikdy neonosí. Po více než 10 letech jsem stále vděčná panu Carrovi, že on sám ten svůj boj nevzdal, vyhrál ho a podělil se s námi o své zkušenosti. Díky své práci mám možnost potkávat kuřáky jako jsem byla kdysi já a díky jejich příběhům si mohu denně připomínat, jaké mám obrovské štěstí, že už nekouřím.

Pokořit mentální závislost na cigaretách je neuvěřitelně snadné. A většina našich klientů Vám potvrdí, že tím to nekončí. Když jednou zjistíte, že to největší trápení bylo tak jednoduché vyřešit, už Vás nic nezastaví. Budete si užívat života plnými doušky a už se nikdy nenecháte ničím a nikým omezovat nebo dokonce zotročovat.

Děkuji

Za každý děkovný dopis, každému klientovi, který se rozhodne o svou radost podělit.
Všem, kteří seberete odvahu a dáte nám šanci Vám pomoci.
Andrasovi, že mi umožnil dělat mou snovou práci.
Tatínkovi, že se ke mně přidal a přestal před 10 lety kouřit pár měsíců po mně.
Wernerovi, který vůbec netuší, jak moc mi změnil život, když mě touto cestou nasměroval.

Martina

 

Jak říká Sherlock Holmes:

Když vyčerpáte všechny alternativy,

pak ta poslední,

jakkoli bláznivá a nepravděpodobná se může zdát,

je skutečným vysvětlením.


Pokud i Vy sníte o tom, že odložíte cigarety a budete svobodní šťastní nekuřáci, nečekejte, není na co. Nikdy nebude lepší moment, klidnější období, nikdy nebudete více připraveni, více rozhodnuti. Jediný důvod proč čtete tyto řádky je, že víte, že i Vám bude lépe jako nekuřákovi.

Vyberte si, jak Vám můžeme pomoci, stáhněte si studii, přihlaste se do bezplatného emailového kurzu nebo se přihlaste na seminář. Jednejte. Zdraví a tělo máte jen jedno.

Kdybyste měli jakékoli dotazy, zavolejte nebo napište.

Hodně štěstí

Martina Tauchmanová
hlavní terapeutka Easyway, Snadné cesty jak přestat kouřit
Velká Studie o kouření ZDARMA
Tajemství nikotinové pasti.

Mýty a nepravdy,
které Vás drží v zajetí.

Jak přestat kouřit a nezbláznit se?

Co Vám tají tabákový průmysl?
Bezplatný průvodce odvykáním
Přihlaste se do našeho
bezplatného e-mailového kurzu,
ve kterém Vás provedeme
úspěšným odvyknutím
krok za krokem.

Podělíme se s Vámi o mnoho užitečných informací, které Vám pomohou pochopit proč kouříte,
proč se Vám dodnes nepodařilo přestat
a jak na to, lépe a radostněji.
Seminář EASYWAY
Jednodenní seminář,
po kterém budete moci,
díky odstranění mentální závislosti,
zahodit cigarety a jít domů
jako spokojený nekuřák.

Nabízíme GARANCI vrácení peněz
v případě neúspěchu.

P.S.:
Po celou dobu semináře můžete kouřit!